Google AdSense nedir?

Google AdSense, büyüklükleri ne olursa olsun tüm web sitesi yayıncılarının web sitelerinde hedeflenmiş Google reklamları göstererek para kazanmalarını sağlayan ücretsiz ve kolay bir yöntemdir. AdSense, arama sonuçları sayfalarında Google reklamlarını göstererek para kazanırken, aynı zamanda sitenizin kullanıcılarına Google arama hizmeti sunma olanağı da sağlar.

Nasıl çalışır?

 1. Görüntülenecek reklam birimlerinin türünü ve yerleşimini seçin
  • Reklamların nerede görüntülenmesini istediğinizi belirtin
  • İlgili alanlar için rekabet edebilecek reklamların türlerini seçin
 1. En yüksek getiriyi sağlayan reklamlar görüntülenir
  • Reklamverenler, envanteriniz için gerçek zamanlı bir açık artırmada teklif verirler
  • Her zaman, en yüksek getiriyi sağlayan reklam görüntülenir
 1. Gelir elde edin
  • Google, reklamverenler ve reklam ağları için fatura düzenler
  • Ödemelerinizi güvenilir ödeme seçeneklerimiz yoluyla alın

AdSense kodunu siteme nasıl eklerim?

AdSense Kurulum sekmesini ziyaret edip reklam türü, biçimi ve rengi seçmek için gereken adımları uygulayarak reklam kodunuzu oluşturduğunuzda kodu web sayfalarınıza eklemeniz gerekir. Kurulumun son aşamasına gelince kodunuzu AdSense Kodunuz kutusunda görürsünüz. Bu, kopyalayıp doğrudan web sayfalarınıza yapıştıracağınız koddur.

Her HTML editörü farklı olduğundan ve web sayfalarınızın nasıl yapılacağını sadece siz bildiğinizden, reklam kodunu sayfalarınıza kopyalamayla ilgili tam talimatları veremiyoruz. Ancak, birkaç ipucu verebiliriz:

 • Reklam kodunu, kod üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan kaynağınıza yapıştırdığınızdan emin olun. Bu önemlidir, çünkü kodun herhangi bir şekilde değiştirilmesi sayfanızda hatalara neden olabilir . Reklam kodunu, HTML kodunuzun gövde imlerinin arasına kopyalayın.
 • Bir WYSIWYG editörü (örneğin FrontPage veya Dreamweaver) kullanıyorsanız, kodu Kod veya Kaynak görünümüne yapıştırmanız faydalı olur. Düzen görünümünde yapıştırmak, genelde kodunuza HTML imlerinin eklenmesine ve hataların oluşmasına neden olur.
 • Sayfanızda çerçeve kullanılıyorsa, kodun, sayfanızın ana içeriğinin bulunduğu çerçeveye yapıştırıldığından emin olun. Bu içeriği, reklamları hedeflemek için kullanırız.

İşiniz bitince web sayfalarınızı kaydedin ve sunucunuza yükleyin. Dosyaları sunucunuza yükleme konusunda sorularınız varsa, doğrudan web barındırma şirketinize başvurmanızı öneririz.

Google reklamları sayfalarınızda hemen gösterilmelidir. Başlangıçta gördüğünüz reklamlar, Genel Hizmet Reklamları olabilir (kısaca GHİ olarak bilinir) ve sayfanızı hedeflemez. Hangi reklamların gönderileceğini bilmemiz için sayfanızın içeriğini taramamız gerekiyor; bu işlem birkaç saat sürebilir, ama genelde birkaç dakika içinde tamamlanır. Tarayıcımız sayfanızı ziyaret ettikten sonra, içeriğinize yüksek oranda hedeflenmiş reklamlar görmelisiniz.

2 kişi bunu beğendi

Diğer Benzer Yazılar:


Facebook ile Yorum Yap

yorumlar

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir