İçerik Pazarlama Nedir?

Görsel reklam araçlarının bir bütünü sayılan içerik pazarlama, kitap ve dergi okuma oranlarının üşmesi ve televizyon izleyici sayısının da azalmasının ardından yönünü internete çevirdi. İnternetin yayılmasının ardından başlayan bu süreç günümüzde hız kazanmış durumda olup içerik pazarlama yöntemleri artık her e-ticaret müessesesinin bir borcu haline geldi. Öncelerde sadece dergi ve kitapların içeriğinin pazarlanması şeklinde ilerleyen içerik pazarlama şimdilerde, görsel ve basılı kaynakların yanında bir de bloglar, web siteleri, sosyal ağlar ve elektronik kitapları bile kapsar durumageldi.

İster tek önlü verici olsun ister çift yönlü veriler olsun reklamın önemi son derece büyük. İnternet mecrasındaki devasa büyüklüğün ve milyarlarca kullanıcının olduğunu bile n kitleler de artık reklam yatırımlarını internete yapıyor ve kar marjını yükselterek daha fazla insana hitap etme imkanı da buluyorlar. Hızlı bir bulaşıcı hastalık gibi yayılma şansı gösteren ürün reklamları doğru içeriklerle birleştiği anda ise ortaya büyük kar oranları çıkıyor.

İçerik pazarlama işletmelerin ve markaların dijital kanallar aracılığı ile elde ettikleri takipçilere yani müşteri kitlesine merak uyandırıcı, bilgilendirici ve güven sağlayan iletişim kanalları sağlayarak pazarlamayı en doğru şekilde yapma yoludur. Hem görsel hem yazılı hem de işitsel şekillerde olabilen reklamlar ile pazarlama doğru adrese kolaylıkla ulaşıyor.

Seo bloğu ile benzerlik gösteren içerik pazarlama öncelikle hangi müşteri kitlesinin hedef alındığının bulunması ile başlar. Reklam içeriğinde bulunan iletişim dilinin ise son derece profesyonel, sade ve de anlaşılır bir şekilde olması gerekir. İlgi çekici de olması gereken içeriğin görsel, yazılı ya da işitsel olacağı da belirlenmelidir.

Yenilikçi fikirler ile doldurulmuş, tüketici ile arasında duygusal bir bağ kurmaya yarayacak olan içerikler hazırlanmalıdır. İçeriklerin çift taraflı bir iletişim oluşturması sağlanmalı ve bunun için kafada soru işareti bıraktırmayan içerikler konulmalıdır.

İçeriğin paylaşılması ve sosyal ağlarda ya da arama motorlarında daha fazla müşteri potansiyeline ulaşması için ve en önemlisi bu paylaşımın doğal yollarla olması için kelimelerin optimize edilmesi gerekir. SEO ve SEM işbirliği ile içeriğin başarısı yükseltilmekte ve içerik arama motorlarında ilk sıralarda gelmektedir.

İçerik pazarlaması yöntemleri sadece bir olgudan oluşmuyor. İçeriğin sosyal medyada olması en büyük payı oluştururken, örnek durumlar, bloglar, e-bültenler, organizasyonlar, makaleler, videolar, fotoğraflar ve sunumlar da içerik için son derece önemli olan maddeler durumunda. Tüm bu analizlerin tamamlanması durumunda mevcut pazardaki yerinizi almak ve ürünlerinizi daha fazla müşteri kitlesine duyurarak kısa zamanda tanınır hale gelmek ve dolayısıyla da kar payını arttırmak son derece kolay. İnternet devri ile yarışabilmek için gerekli olan içerik pazarlamasının doğru yapılması durumunda arama motorlarında, görsel, işitsel reklamlar ile hedef kitleye ve hatta daha da fazlasına ulaşmak son derece kolay bir hal alıyor.

8 kişi bunu beğendi

Diğer Benzer Yazılar:


Facebook ile Yorum Yap

yorumlar

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir