Michael Jackson, Öne Eğilirken Kütleçekimini Nasıl Yeniyordu?

71_smooth-criminal-michael-jackson-7446671-2200-1487jpg

Gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan biri olarak kabul edilen Michael Jackson ile ilgili söylenebilecek çok fazla şey var. Ancak bizi en çok ilgilendiren mesele, özellikle Smooth Criminal isimli efsane parçasının performanslarında yaptığı “anti-kütleçekimi eğimi hareketi” olarak bilinen, sahnede öne doğru eğildiği ve düşmeden oldukça eğik bir pozisyona kadar varabildiği dans figürüdür. Bir örneği fotoğrafta görülmektedir.
Normalde bir cismin eğildiği tarafa doğru devrilip devrilmeyeceği, çok basit bir fiziksel dengeyle belirlenir. Eğer ki cismin ağırlık merkezi, eğildiği taraftaki kenarın ötesine geçecek olursa, cisim devrilir. Eğer ki ağırlık merkezi, cismin yerdeki izdüşüm alanının içerisinde kalırsa, cisim devrilmez (üzerine başka bir kuvvetin etki etmediği varsayılırsa). Yani örneğin Michael Jackson’ın az sonra açıklayacağımız hilesini kullanmayacak olursanız, kabaca beliniz/göbeğiniz hizasında bulunan kütle veya ağırlık merkeziniz, ayak parmaklarınızın hizasını geçecek kadar öne eğildiğinizde, devrilirsiniz. Tabii iki ayakta yürüyebilecek şekilde evrimleştiğimizden, ayak parmaklarımızdaki kaslar bu devrilmeyi dengeleyici, ters bir moment (dönme kuvveti) uygulayabilmektedir. Fakat eğer ki başparmaklarınızı uyuşturabilseydik, ağırlık merkeziniz bu hizayı geçtiği anda devrilirdiniz. Fakat Michael Jackson bırakın ayak parmaklarının uçlarını geçmeyi, bunun onlarca santimetre önüne kadar eğilebilmektedir! Bunu devrilmeden (ve açıkça, parmaklarıyla dengeleyebileceği seviyenin ötesine geçebilecek kadar) nasıl yapmaktadır?

Jackson, bunun için basit ama zekice bir hile kullanmaktadır. Sahne performansları sırasında, bu hareketin yapılacağı zaman, sahne düzenleme ekibinden kişiler, sahnenin altından üzerine sağlam çiviler çakılmış bir tahtayı özel bir bölmeye yerleştirmektedirler. Bu çivi, Jackson ve ekibinin dans ettiği sahneden, dışarıdan görünmeyecek kadar ufak bir şekilde çıkmaktadır. Jackson ve ekibinin ayakkabılarının topuklarında, bu çivileri yakalayıp ona tutunabilecek V-şeklinde özel bir mekanizma vardır. Bu şovu tekrar tekrar çalışıp ezberlemiş olan ekip, tam zamanı geldiğinde ayakkabılarının topuklarını bu çivilere geçirirler ve öne doğru eğilirler. Böylece, başparmaklarının normalde yapamayacağı kadar yüksek bir dengeleme kuvvetine erişebilirler ve sorunsuzca, neredeyse 45 derece, hatta daha fazla öne eğilebilirler.

Bu ayakkabılar ve teknik, Haziran 1992’de Michael Jackson tarafından ABD Patent Ofisi’nce patentlenmiştir! Tasarım, astronotların sıfır-kütleçekim alanlarında kullandıkları ayakkabılardan esinlenmektedir. Aşağıda, bu mekanizmanın nasıl çalıştığının bir GIF anlatımı ve bir YouTube videosu görülmektedir.

Kaynak

This-Is-How-Micheal-Jackson-Defyed-Gravity

Diğer Benzer Yazılar:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir