Başarılı Bir Site İçin Web Tasarım Yenilemesi

Hiçbir web tasarım yeniliği sitenizi sonsuza kadar güncel tutmaya yetmez. Üstelik web tasarımcınızın tüm emeklerine rağmen, en güzel görünümlü bir tasarım bile zaman içerisinde değerini yitirecektir.

Tabi ki de zaman geçtikçe ilk değer kaybeden şey tıpkı insanlarda da olduğu gibi görünüm olacaktır. Kalın yazıların popüler olduğu 2008’li yılların modası çoktan geçti mesela, 2010’un modası olan flash yazılımlar ise artık cazibesini kaybetti, hatta ben de dahil olmak üzere birçok web tarımcı tarafından kullanılması gereksiz görülüyor.

Ancak şunu da belirtmek isterim sitenize giren bir ziyaretçiyi en çok etkileyen şey her zaman tasarım değildir, sitenin kullanışlılığı, aradığını kolay bulabilme gibi faktörler de büyük önem taşıyor.

Web tasarımın en güzel yanlarından biri de budur işte, ziyaretçilerinizin neye daha çok önem verdiğini bulmak için sürekli yeni yeni tasarımlar deneyebilir ve böylece web sitenizden maksimum seviyede faydalanabilirsiniz.

Peki web tasarım konusunda neyi değiştirerek istediğiniz başarıyı elde edeceğinizi biliyor musunuz?

İlk olarak bir web tasarımcısıyla konuşmanızı öneririm. Profesyonel web tasarımcıları birçok projede bulunmuş oldukları için sitenizin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini, nasıl bir web tasarıma ihtiyacınız olduğunu ya da probleminiz, aklınızdaki soru her ne ise ona nasıl çözüm sunmaları gerektiğini bilirler.

Biz bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak istedik.

İşte web sitenizi yeniden tasarlatırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tüyo:

Web tasarım amacı nedir?

Web tasarım yenileme sürecine başlamadan önce karar vermeniz gereken en önemli konu, bunu neden yaptığınız olacaktır.

Niye sitenizi yeniden tasarlatmak istiyorsunuz, ne gibi eksikliklerin olduğunu düşünüyorsunuz, nelerin sitenizden çıkarılmasını ve onun yerine ne gibi özelliklerin eklenmesini istiyorsunuz?

Yalnızca görünüm olarak mı yoksa işlevsel olarak da bir değişiklik yapmak istiyorsunuz?  Bu gibi sorulara net cevap vermeniz sitenizin istediğiniz gibi olmasına faydası olacaktır.

Size yardımcı olması açısından rakiplerinizin sitelerini inceleyin, farklı sektörlerdeki siteleri de inceleyin bu fark yaratmanızı sağlayabilir ve en önemlisi ziyaretçilerinize sorun.

Bir anket düzenleyin şu anki mevcut sitenizde ve onlara ne gibi bir değişiklik istediklerini sorun, en iyi cevabı onlardan alacağınıza emin olabilirsiniz.
Nihayetinde amaç sitenize giren ziyaretçilerin memnun kalması olduğundan, onlara hitap edebildiğiniz takdirde internet ortamında başarılı olmanız kaçınılmazdır.

İkinci olarak sitenizin kullanışlılığını nasıl arttıracağınızın yollarını bulmalısınız.

Özellikle sitenizde çok fazla kategori ve bilgi varsa insanların bunlara kolay ulaşmasını sağlamak için navigasyon sisteminin kullanışlı ve olabildiğince basit şekilde tasarlanması gerekebilir.

Son olarak içerikte nasıl bir değişiklik yapmayı düşünmeniz gerekir.
Web sitenizde yer alan yazıların ve resimlerin bir mağazada çalışan görevlilerden pek bir farkı yoktur, ikisi de markanızı temsil eder.

Eğer gelen ziyaretçileri karışık, ne olduğu belli olmayan içeriklerle karşılarsanız sonucun ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Hatta günümüzde popülerleşmeye başlayan blog yazarlarıyla anlaşama yapabilir, sizin adınıza kaliteli yazılar yazmaları için onlarla birlikte çalışabilirsiniz.

Sonuçta bir web tasarım yenilemek sadece web tasarımcısının değil site sahibinin de dahil olması gereken bir süreçtir.

Diğer Benzer Yazılar:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir