Çin’de Eğitim, Konaklama, Yaşam ve İş Bulma

Artık Türkiye’de liseden sonra bir çok öğrenci veya üniversitesi okumuş, üstüne master, doktora yapmak isteyen kişiler Çin’e gitmek istiyor. Bende bildiklerim kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Aklınıza takılan sorularınız varsa sitemin iletişim kısmından veya bu konunun altında bulunan yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

EĞİTİM

İlk önce hangi şehirde ve hangi okulda eğitim alacağınızı iyi seçmelisiniz. Çünkü bu durum sizin yaşam, eğitim hayatınızı doğrudan etkileyecektir. Örneğin; pahalı bir şehir seçerseniz (yeme-içme, konaklama gibi durumlar) bunun stresi ile yaşamınız ve eğitim hayatınız zor olacaktır. Bu yüzden önce şehir daha sonra o şehirde okulunuzu iyi seçmelisiniz daha sonra pişmanlık ve zorluk çekmemek için.

Çin’deki okul ücretleri hepsinin aynı olmasada seçeceğiniz bölüme ve şehire göre biraz farklılık göstermektedir. Birde Çin’de eğitim almadan ilk önce dil seviyenizden emin olmanız gerekiyor. Biraz daha açıklamak gerekirse alacağınız eğitim Çince olacaksa Çince’nizin iyi olması, İngilizce eğitim alacaksınız İngilizce’nizin çok iyi olması gerekiyor ki okulda başarılı olun. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse üniversite eğitim öncesinde okulun dil hazırlık kursuna gidebilirsiniz. Burada kendizi hazır hissettiğinizde bir sonraki yarıyılda üniversitenize başlayabilirsiniz.

Çinde öğrenmek zormudur?

Aslında bu soru her dil için geçerli ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Eğer gerçekten istiyorsanız neden olmasın! Genellikle öğrenciler 5-6 aydan sonra ufak ufak Çince konuşmaya başlarlar. Tabi bu süreç bazı kişiler için zor olabiliyor. Çünkü Çince’de farklı tonlamalar olduğu için siz doğru kelimeyi farklı tonla söylerseniz karşıdaki kişide büyük ihtimalle anlamayacaktır. Bu yüzden bu sizin bol bol pratik yapmanızla alakalı bir durum. Şöyle bir kolaylığıda var, sonuçta Çin’de yaşayıp Çin’ce öğreniliyor. Bu yüzden ister istermez zorda olsa konuşuyorsunuz.

KONAKLAMA

Çin’e ilk gelecekler ve sırf eğitim için gelecekler için yurtta kalmalarını tavsiye ederim. Bu okulun yurdu olabilir veya dışarda okulun çevresinde bir yurt varsa oda olabilir. Bunun seçimi tamamen size kalmış. Fakat okulun yurtları hızlı bir şekilde dolmaktadır. Bu yüzden erkenden hızlı davranmanız gerekmektedir. Okul yurtları aşağı yukarı 1200 Yuandan başlamaktadır. Bu tabi okula göre ve kaç kişi kalacağınıza göre değişiklik gösterebilir.

Dışarıda bir yerde öğrenci yurdunda kalmak isterseniz fiyatlar biraz daha artabilir. Birde dışarıda yurtta kalmanın şöyle bir zorluğu var. Aylık kira parası haricinde elektrik, su ücretlerinide kullanımınıza göre ödemek zorundasınız. Eğer bir arkadaşınızla kalırsanız bu parada ikiye bölüneceği için karlı bir şekilde kaladabilirsiniz.

Ev tutmak isteyenlerde olabilir belki. Ama bunu ilk etapta pek tavsiye etmem. Çünkü ilk bir ortama adapte olun, ayrıca ev tutarken bir kaç depozito peşin kira bedeli şeklinde paralar istenmektedir. Burada bir çok kişinin ev dediği yerleri pek beğenmeyebilirsiniz. Mesela bir arkadaşım 1400 Yuana bir evde kalıyor. Fakat içerisini gördüğümde pek ev diyemem ve orada kalamam. Diğer bir arkadaşımda bahçesi olan siteli bir evde kalıyor. İçerisi gayet temiz 1 oda 1 mutfak ve tuvaletten oluşuyor. Buranın kirası 2800 Yuan. Yani demek istediğim kalacak yer var ama siz kalırmısınız bilmiyorum 🙂

Bu söylediğim ücretler sizin bulunduğunuz zamana ve şehire göre değişiklik gösterebilir. Bu fiyatlara göre plan yapmayın lütfen.

YAŞAM

Bir önemli bir konuya geçelim. Çin’de yaşamak zormu, ne yerim içerim gibi soruları bir çok kişi merak ediyor.

Çin’de yemek fiyatları genellikle uygundur. Örneğin minumum 15 Yuana bile karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz okul içinde uygun fiyata yiyebilir veya okul çevresindeki yerler genellikle öğrencileri hedef aldığı için uygun fiyata oralarda yiyebilirsiniz. Açıkcası paranıza göre yiyebileceğiniz bir çok alternatif var emin olun. Bir çok insan ben Çin’de yemek yiyemem. Onlar köpek, böcek yiyorlar tarzında oturdukları yerde bıdı bıdı yaparlar. Bunlara pek aldırış etmeyin. Burada kendinize göre yemekler bulabilirsiniz.

Ulaşım

Çin’de ulaşım oldukça çok kolay. Özellikle büyük şehire gidiyorsanız (Şanghay, Pekin, Guangzhou gibi) ulaşım zor değil. Çin’de bir çok yere otobüs, taksi kullanmadan metro ile gidebilirsiniz. Burada metro oldukça gelişmiş durumda. Metro ile her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Çin’deki taksiler ülkemize göre daha ucuz olduğunu düşünüyorum tabi bu benim fikrim. Örneğin 3-4 kişi bir taksiye bindiğinizde hem rahat, hem ucuz, hemde hızlı gitmiş olursunuz.

Peki metro veya otobüs ile nasıl yolculuk edeceğim diyorsanız, hemen onuda açıklıyorum. 7-11 denilen küçük marketlerde otobüs kartı satılmaktadır. Ücreti 20 yuan. Yolculuk yapabilmeniz için, içine en az 50 Yuan yüklemeniz gerekmektedir. Kartınız yoksa metro için jeton alabilirsiniz fakat sürekli metroyu kullanan birisiyseniz kartla ulaşım daha ucuza gelecektir.

Otobüslerde kartınız olmasa bile 2 yuan karşılığında otobüse para atıp binebiliyorsunuz. Ama eğer kartınız varsa yine aynı şekilde 2 yuandan daha düşük ücretle ulaşımı sağlıyorsunuz.

İş Yaşamı

Birçok kişinin hayali eğitimden sonra çalışma imkanı. Fakat bu durum sanıldığı kadar kolay olmuyor. Diliniz iyi bile olsa Çin’li firmalar kolay kolay yabancı kişi çalıştırmıyorlar. Birde sizi işe alsa sizin vizenizle filan uğraşıcak. Bu yüzden pek sıcak bakmıyorlar. Eğer mesleğinizde çok iyiyseniz, farkınız varsa çalışırsınız.

Türkiye ile çalışan firmalar var. Bu firmalarda çalışma imkanı olabilir. Tabi mesleğinize göre bu tür yerlerde çalışıp çalışmamanız size kalmış bir durum. Bir çok kişi okul eğitiminden sonra veya eğitimi devam ederken ufak çalışmaya başlıyor. Örneğin, çevirmenlik veya ticaret gibi işlerde.

Diğer Benzer Yazılar:


One thought on “Çin’de Eğitim, Konaklama, Yaşam ve İş Bulma

  1. Adnan says:

    Elektrik elektronik Projemi Çin’de fiyatlandırma yaptırabilirmiyim..Yardımcı olabilirmisiniz.
    Bana ulaşırsanız… teşekkürler şimdiden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir