Çinliler Neden Sıcak Su İçer?

Çin’e gitmiş olanlar görmüşlerdir veya gidecek olanlar içinde önceden bir bilgi olur. Çinli’ler yanlarında sürekli olarak çantalarında termoslarda sıcak su, çay taşırlar. Yazları, kışları sürekli sıcak su içerler. Örneğin bir restorana gittiğinizde su istediğinizde sıcak su gelecektir. Soğuk istiyorsanız özel olarak belirtmek zorundasınız. Bazı kişiler sıcak suyun tadını pek sevmez. Neyseki bende öyle bir durum olmadığı için herhangi sorun olmadı 🙂

Peki bu Çinli’ler neden sıcak su içiyorlar düşündünüz mü?

Vücudumuz için gerekli olan şeylerin %99’unu midemiz sayesinde alıyoruz. Yediklerimiz bizi fiziksel ve ruhsal olarak o kadar çok etkiliyor ki acı yememiz bizi daha agresif, tatlı yememiz ise bizi daha mutlu yapıyor. Hatta bu yüzden bilim adamları midemiz için 2.ci beynimiz diyorlar. Midemize en iyi gelen şey ise sıcak su.

Sıcak su bizim için neden iyi?

İşte binlerce yıldır bunun farkında olan Çinliler de her fırsatta sıcak su içiyor.

Midemiz vücudumuzun için bir nevi “fırın” işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Soğuk su içmek ise midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ve yanında alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. Özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözünüyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin extra efor sarfetmesini engelliyor.

Sıcak su içmenin yararları

– Vücudunuzun istenmeyen metaryalleri atmasını kolaylaştırır,
– Sindirimi kolaylaştırır,
– Yemekten yarım saat önce içtiğinizde iştahı azaltır ve kilo vermenizi sağlar,
– Soğuk algınlığı ve gribinizin daha hızlı iyileşmesini sağlar,
– Reflu belirtilerini, mide asidinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Diğer Benzer Yazılar:


2 thoughts on “Çinliler Neden Sıcak Su İçer?

  1. Merhaba Faruk,

    Çin’de şöyle bir kural var. Eğer bir kız evlenicekse ailesine bağlı olduğu hukou denilen bir kırmızı kitapçıkları var. Bunu ailesinden alması gerekiyor evlenebilmesi için. Eğer ailesi onaylarsa bunu verip evlenebilir seninle. Ancak eğer Türkiye’de evlenicekseniz gerekli belgelerin hepsini Türkçe’ye çevirmeniz gerekiyor.

    Vize içinde; belki 1-2 girişlik business vizesi alırsan oraya 1 aylığına gidebilirsin.

  2. Faruk says:

    Abi bir kız arkadasim var çinde yaşiyor (kumming) 4 defa türkiyeye yanima geldi.evlenmeyi düşünüyoruz burdaki belediye kizdan bekarlik belgesi istedi fakat kız bana dediki oradaki belediye anne babasinin imzasi olmadan vermiyormus belgeyi kizin yasi tutuyor (25) acaba kizmi bana yalan mı söyluyor bu konu hakkinda bir bilgin varmi? Birde ben tek başıma çine gidemiyorum turlarla gitmeliymisim çin tek kisilik ziyareti kabul etmiyormus yardimci olursan sevinirim kız aralik 5 te tekrar ziyaretime gelecek tesekkurederim ismim faruk canakkale bigalıyım tlf:05443513407

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir