Guangzhou’ya Geldiğim ve Sonrasındaki Günler Yaşadıklarım

Selamlar herkese,

Guangzhou havalimanına ilk indiğinizde saat akşama doğru 16:00 civarı oluyor. Bu yüzden eğer okul için geldiyseniz o gün okul işlemlerinizi yaptırmaya zamanınız olmayabilir. Eğer bir tanıdığınız yok ise burada bir sürü kalacak otel mevcut onlardan birinde kalabilirsiniz. Ertesi gün okul belgelerim ile okula gidip kayıt işlemlerimi hallettim. Eğer yurtta kalmak istiyorsanız okul çevresinde bir çok öğrenci yurtları mevcut. Bunları tek tek gezerek fiyat öğrenip, odaları görebilirsiniz. Tabi birde okulun kendi yurdu var. Eğer okulun yurtlarında boş yer olursa oralarda da kalma imkanınız var. Okul yurtlarında şöyle güzel bir avantaj oluyor. Örneğin 4000 Yuan veriyorsunuz, bu paranın içinde elektrik ve su parası da içinde. Eğer okul dışında dışarıda bir yurtta kalırsanız elektrik, su parası her ay kiranızla birlikte ne kadar kullandıysanız ödüyorsunuz. Bu yurtların fiyatları ortalama 900 Yuan’dan başlamaktadır. Tabi bir arkadaş bulup onunla birlikte kalırsanız giderler ortak ödenerek biraz da olsa sizin için daha rahat ödeme şekilleri ortaya çıkar.

Buraya geldiğiniz ilk 1 ay içerisinde her öğrencinin ve çalışanın yaptırması gereken body check-up, oturma izni ve vize uzatma işlemini yaptırması gerekmektedir. Body check-up fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 654 Yuan, vize uzatma işlemi 400 Yuan. Son olarak da polise nerede yaşadığınıza dair belge ile gidip oturma iznini yaptırmanız gerekiyor. Bunları 1 ay içerisinde muhakkak hızlı bir şekilde yaptırmanız gerekiyor yoksa sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunları hızlı yapın dememin sebebi her biri zaman alıyor. Yani body check-up yaptırmaya gidiyorsunuz sonucu 1 hafta sonra veriyorlar. Vize uzatma işlemine gidiyorsunuz sonucu 1 hafta sonra veriyorlar. Eğer birde araya resmi tatil girerse bu bekleme süresi daha da uzayabiliyor. Bu yüzden bu işlemlerinizi biran önce halledin ve kafanız rahat olsun. Eğer okulunuz 1 yıllık bir eğitim ise muhtemelen vizenizi de 1 yıllık veriyorlar.

İlk geldiğinizde belki bunlar birden gözünüzde büyüyebilir. Çok uzun işlemlermiş gibi duruyor ama gittiğinizde bir gün birini yapıyorsunuz bir gün birini daha sonra da zaten sonuçları almak için bekliyorsunuz.

Şimdilik yazacaklarım bunlar. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıda bulunan yorum kısmından veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

7 kişi bunu beğendi

Diğer Benzer Yazılar:


Facebook ile Yorum Yap

yorumlar

Powered by Facebook Comments

2 thoughts on “Guangzhou’ya Geldiğim ve Sonrasındaki Günler Yaşadıklarım

  1. @Ela

    Merhaba,

    Sanırım türk çayı arıyorsunuz öyle anladım. Martyrs’ Park’da büyük bir market var. Marketin ismi şuan aklıma gelmiyor ne yazık ki. Bu markette her ülkeden ürünler bulunmaktadır. Metro ile rahatlıka gidebileceğiniz bir yerde. Metroda bu durak Line 1 hattında bulunmaktadır.

  2. Ela says:

    Merhaba. Su an guanzgohudayim. Acaba cay alabilecegim en iyi yeri soyleyebilirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir